На Закарпатті піклуються життям інвалідів

У середу, 2 листопада, під керівництвом в.о. голови Закарпатської ОДА Івана Бушка відбулося засідання обласного комітету доступності інвалідів та інших маломобільних груп населення до об’єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури.

Нині в області показник пристосованості різноманітних об’єктів для людей з фізичними вадами становить понад 80%. Найвищі  показники зафіксовані в Берегові, Чопі, Мукачеві та Ужгородському районі – понад 90%. Найнижчий показник – на Великоберезнянщині, Перечинщині, Рахівщині, Тячівщині та Воловеччині – близько 80 %. Як зауважив заступник начальника головного управління праці та соціального захисту населення В’ячеслав Микулець, під час будівництва магазинів чи кафе підприємці часто обмежується зведенням лише пандусів. Тоді як це не єдиний засіб полегшити життя інвалідам.

– Передусім потрібне розуміння суспільства, що проблема існує і її треба вирішувати. Нагальним є створення умов часткової доступності – до прикладу, кнопки виклику та облаштування місця, де вона розташована. В Ужгороді вони є, але зроблені, мабуть, лише для замилювання очей. Відверто кажучи, до них зможе добратися не кожна людина з обмеженими можливостями. Також потрібно вирішувати питання пристосованості транспорту, зупинок та стоянок, – розповів В’ячеслав Микулець.

Іван Бушко погодився з необхідністю удосконалення саме дорожньо-транспортної інфраструктури краю до потреб інвалідів.

– Справді, часто на спеціально відведених для інвалідів місцях паркують свої автомобілі фізично повноцінні водії. Це питання, як на мене, особистої культури. Кожен з нас повинен поставити себе на місце цього інваліда і хоча б не заважати їм. Тож, очевидно, що облаштування дорожньо-транспортної інфраструктури є актуальним, – зазначив Іван Бушко.

У свою чергу, голова правління Ужгородської міської організації інвалідів зору «Дивосвіт» Оксана Богданець зауважила, що створення певних умов для інвалідів часто не потребує значних затрат.

– Щоб людина, яка слабо бачить, могла зайти у приміщення потрібно хоча б пофарбувати першу і останню сходинку в жовтий колір. Банка фарби не так вже й багато коштує, а слабозора людина зможе побачити сходи. Ужгород – місто з вузенькими вуличками, то чи доцільно на них виставляти столи, рекламні щити, які інколи не тільки людині з інвалідністю важко обійти? На мій погляд, кафе та банки, які рекламують себе у такий спосіб, втрачають значно більше клієнтів, аніж здобувають, – сказала Оксана Богданець.

Рішенням комісії вирішено активізувати роботу районних комітетів з доступності, розробити інформаційний бюлетень, який міститиме вимоги облаштування приміщень для людей з фізичними вадами. Також передбачено залучення обласних мас-медіа до висвітлення проблем доступності інфраструктури краю для людей з фізичними вадами.

Джерело: Прес-центр Закарпатської ОДА

www.mukachevo.net