У Закарпатті відзначили річницю проголошення Карпатської України

Сьогодні, 15 березня на місці меморіального комплексу «Красне Поле» поблизу Хуста відбувся багатолюдний мітинг-реквієм, присвячений 73-ій річниці проголошення Карпатської України. 

Біля Пам’ятного Хреста, встановленого на честь загиблих Карпатських січовиків, у почесній варті – офіцери Збройних Сил України. А вздовж доріжки, що устелена до вікопомного знаку – курсанти Мукачівського ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою. Шикуються делегації з районів та міст краю, громадськість.

Серед учасників – перші керівники області – голова облради Іван Балога, голова ОДА Олександр Ледида, Хустський міський голова Володимир Кащук, голова Хустської райради Василь Губаль та голова Хустської РДА Федір Турчин, представники громадських організацій, духовенства та молодь.

Урочисте дійство розпочалось молитвою за упокій душ загиблих за Карпатську Україну.

Депутат облради, ректор УжНУ, висококласний фахівець національно-визвольних змагань українців Микола Вегеш, звертаючись до присутніх, наголосив, що для кожного свідомого українця Красне Поле є символом нашої свободи і незалежності. « Це – святе місце. Воно уособлює всю історію Карпатської України, яка хоч і була надзвичайно короткою, проте яскравою, героїчною і самобутньою. Карпатська Україна була державою в повному розумінні цього слова: діяв уряд, сформувалися збройні сили – Організація Народної Оборони «Карпатська Січ», окреслилися плани щодо розвитку господарства, міжнародного співробітництва, освітнього і культурного розвою. Однак, необхідний був певний відрізок часу, якого тоді так не вистачало.

На сьогоднішній день незаперечним залишається факт: Карпатська Україна 1938-1939 років визнається як один з етапів української державності в ХХ столітті. Існування Карпатської України як автономної, а згодом і незалежної держави, прискорило процес возз’єднання всіх українських земель в єдиному державному механізмі. Ми завжди повинні пам’ятати і розуміти, яким тривалим і складним був шлях українців до своєї свободи та незалежності. Забути нам не дасть Красне Поле – символ героїчної боротьби і звитяги», – резюмував Микола Вегеш.

Голова ОДА Олександр Ледида підкреслив, що пам’ять про подвиг героїв Карпатської України живе, традиції продовжуються у таких конкретних проявах свідомої національної і громадянської позиції.

Представник національно-визвольних змагань, перший заступник крайової організації Всеукраїнського товариства політв’язнів і репресованих, голова Хустської міськрайонної організації Юрій Деяк у своїй короткій промові наголосив на незламності сили духу молодих патріотів у боротьбі з агресором, який не зумів поставити січовиків на коліна.

Після чого керівництво області, міські голови, керівники районних влад, правоохоронних органів, представники політичних та громадських об’єднань, пересічні громадяни поклали квіти до підніжжя Пам’ятного Хреста.

Вшанувати річницю Карпатської України прийшли тисячі краян. Усі вони з національними прапорами та найсвятішими почуттями в серці зібралися, щоб поклонитись захисникам славетної Карпатської України, подвиг яких вічно житиме в наших серцях, та віддати шану своєму землякові – Августину Волошину, що став видатною особистість української еліти вищого класу, якому випало жити і творити у надзвичайно складний переломний період минулого століття. Творити задля майбутнього.

Прес-служба облради