На Закарпатті видали хрестоматію з краєзнавства

У Закарпатському інституті післядипломної педагогічної освіти вийшов з друку навчально-методичний посібник-хрестоматія з методики викладання краєзнавства «Рідний край – Закарпаття» авторів Глюдзик Г.Б., Легеза Н.Я., Легеза C.І.
У посібнику коротко висвітлено зміст і методику викладання шкільного (географічного та історичного) краєзнавства в школах України, показано йо­го роль і значення у навчанні учнів.

Подаються методичні рекомендації що­до використання краєзнавчих матеріалів на уроках географії.

Наша країна проходить складний шлях державницького і громадянсь­кого становлення. Наказ Президента України «Про невідкладні заходи щодо забезпечення функціонування та розвитку освіти в Україні» (2005 р.) спря­мований на розвиток вітчизняної освіти.

Нові підходи в розвитку освіти України обумовили і загострили за­вдання середньої освіти. Тому в сучасний період має значення розвиток гео­графічного краєзнавства.

Розв’язуючи цю проблему, психолого-педагогічна і методична науки, а також учителі географії, прагнуть, щоб кожний урок був проведений на за­садах краєзнавства.

Для подальшого розвитку краєзнавчої освіти великого значення набуває глибокий і всебічний аналіз досвіду вчених-краєзнавців. Їхні теоретичні й практичні праці є важливим здобутком у розвитку геогра­фічного краєзнавства.

Як правило кожний регіон України має неповторні характеристики, які створюють його своєрідний краєзнавчий образ. На вміння бачити на загаль­ноукраїнському фоні своєрідність свого краю і повинно бути спрямовано ви­ховання регіональної культури.

Але слід зазначити, що і сьогодні регіональ­но-місцеві особливості вивчаються без належного врахування загальноукра­їнського історико-культурного забарвлення, зокрема пояснення механізму появи і розвитку більшості типових явищ регіональної традиційної культур­ної спадщини українців.

Врахування регіонально-соціумних аспектів самосвідомості населення в освітянській діяльності повинно бути спрямовано на виявлення та показ феномено-логічних рис і характеристики конкретного регіону, зіставлення їх із загальноукраїнськими.

Сьогодні для розуміння цілісності процесу націо­нального відродження стає актуальним, по-перше, розгляд різних аспектів взаємопов’язаного вивчення регіональної культури у широкому контексті за­гальноукраїнської культури; по-друге, формування системи історико-географо-краєзнавчих знань з метою створення регіонально-соціумного ку­льтурно-творчого середовища і здійснення на цій основі пошуку шляхів розв’язання регіонально-соціальних проблем та гармонізації регіональних зв’язків.

Посібник «Рідний край – Закарпаття» написаний з урахуванням системи шкільного курсу географії. У ньому дається цілісна характеристика природно-територіального комплек­су Закарпаття. Висвітлюються послідовно історія краю, особливості рельєфу, геологічної будови та корисних копалин, клімату, внутрішніх вод, грунтів, рослинного та тваринного світу.

Автори ставлять за мету забезпечити вчителя загальною інформацією про історію та географію краю, яку він завжди може доповнити своїм місце­вим краєзнавчим матеріалом. Видання адресоване вчителям, студентам, уч­ням та широкому колу читачів.