У погоні за Шенгеном…

Що змінилося у отриманні євровізи у зв’язку зі збором біометричних даних та війною на Сході України?

Нововведення, пов’язані з біометрикою Шенгенських віз, як і теперішня ситуація на Сході України, не вплинули на умови видачі українцям цього документу для відвідин країн Шенгену. Про це нашому кореспонденту повідомила Генеральний Консул Словацької республіки в Ужгороді Янка Буріянова.

– У зв’язку з тим, що віднедавна ми збираємо біометричні дані, сам процес здачі, документів дещо продовжився, – розповідає пані Янка. – Але для цього, наприклад, в Ужгороді, вже з початку року діє візовий центр, який нам допомагає у зборі документів і робить процес отримання візи більш комфортним. Це фірма «Поні-експрес», із якою уклало угоду Міністерство Закордонних та Європейських справ Словацької Республіки. За свої послуги вони беруть плату в національній валюті еквівалент 11 Євро. Проте вони можуть допомогти заявникам при електронному заповненні аплікацій. Вартість же консульського збору за отримання візи не змінилася і становить 35 Євро.

Українці, які здають документи в ужгородському Візовому центрі, кажуть, що наразі словацька сторона збільшила перелік обов’язкових документів для отримання Шенгену. У свою чергу, пані Генконсул переконує, що повний комплект документів консульство мало право вимагати і рік тому. Зараз же довідку про фінансове забезпечення чи запрошення із поіменним списком кожного учасника групи зі словацької сторони вимагають для того, аби пересвідчитися, що людина справді фінансово спроможна або справді має відношення до професійної організації, яка за неї клопоче. Крім того, працівники центру перестраховуються, вимагаючи додаткові документи, аби їхні клієнти напевне отримали візи, а не відмову…
Що стосується відсотка відмов у отриманн Шенгенських віз через Словацьке консульство, то, за інформацією Генконсула, є дуже незначне збільшення відмов, що складає більше 1%. Основні причини відмов – фальшиві супровідні документи та довідки, а також нецільове використання попередньо виданих консульством віз. Разом з тим, пані Янка Буріанова прогнозує, що уже з наступного року процес отримання віз увійде у звичне русло, адже у базі Генконсульства уже будуть біометричні дані заявників, які подавали аплікації для отримання візи з 23 червня 2015 року, відтак буде зекономлено чимало часу для подання документів.

Генконсул також розповіла, що всі дані, у тому числі й біометричні, отримані Генконсульством, зберігатимуться в європейській системі 5 років. Водночас, власники віз, отриманих без збору біометричних даних, зможуть користуватися ними до кінця терміну.

– Ні жахливі події на Сході України, ні збройний конфлікт у закарпатському Мукачеві не вплинули на видачу віз, – каже Янка Буріянова. Це – вимоги Шенгену, які діють уже давно і яких ми мусимо дотримуватися у своїй роботі. З іншого боку, ми віримо в Україну і сподіваємося на те, що впроваджені реформи наблизять вступ нашої сусідки до ЄС.

Павло БІЛЕЦЬКИЙ, газета “Наш Ужгород”