Ужгородець закрив Настю собою і загинув на місці. 10-річну сироту підтримали люди з усієї України

Рік тому «ФАКТИ» розповіли зворушливу історію Насті Гасанова з позивним «Пуговка» з прифронтового села Водяне Донецької області.

У дев’ять років дівчинка залишилася сиротою. Батько помер, коли їй було два роки, а за останній час Настя втратила маму, дідуся і друга, який їм допомагав. Залишилася тільки бабуся. Живучи під нескінченними обстрілами, дівчинка звикла самостійно управлятися по господарству: готувати, прати, прибирати, розпалювати багаття. В гості до Насті приходили військовослужбовці, намагалися відвернути її від сумних думок. Вони і придумали позивний – «Пуговка».

Прихід військових щоразу ставав для неї святом. Особливо Настя подружилася з бійцем з позивним «Білка». Після публікації «ФАКТІВ» у «Пуговки» з’явилося ще більше друзів. Люди, яких не залишила байдужими доля дівчинки з прифронтової зони, надсилали Насті одяг, іграшки та солодощі. Були й ті, хто просто хотів з нею поговорити. Дівчинка раділа кожному дзвінку.

– Така підтримка допомогла Настюші оговтатись, – каже бабуся Насті Ольга Володимирівна. – Після смерті її мами Лізи у Насті всередині ніби згас вогник. Сама внучка ніколи б не зізналася, що їй погано, але я-то бачила. Вона замкнулася, могла довго сидіти, про щось думаючи … Навіть мені не розповідала, що у неї на душі. Коли до нас почали приїжджати волонтери, Настя помітно повеселішала. Готуючись до нових зустрічей, одягала улюблені сукні, які не одягала з тих пір, як почалася війна. Внучка тепер частіше посміхається, співає … Стала дивитися мультики, попросила ляльку. А після смерті матері її взагалі нічого не цікавило.

Першою трагедією для Насті стала загибель Віктора. Коли біля будинку розірвався снаряд, чоловік закрив дівчинку собою.

– Ми з Віктором познайомилися вже після того, як почалася війна, – згадує Ольга Володимирівна. – Він приїхав з Ужгорода на заробітки до Донецька, потім опинився у нас, в Водяному, і не міг звідси вибратися. Ми подружилися. У день, коли поруч розірвався снаряд, Настя з мамою і Вітею поверталися додому. Три метри не встигли дійти до двору, як почався обстріл. Віктор закрив Настю собою і загинув на місці. Настя думала, що він просто поранений. Коли його поклали в «швидку», кинулася до машини: «Не забираєте Вітю! Я поїду з ним! »Настюша встигла полюбити його як рідного … Мою дочку Лізу поранило в руку і контузило. Вона тоді потрапила в лікарню. Рана загоїлася, Лізу виписали, але у неї почалися головні болі.

Спочатку нам сказали, що це гайморит, але все виявилося набагато серйознішім. Рентген показав затемнення в головному мозку. Виявилося – злоякісна пухлина. Оперувати було пізно – лікарі сказали, що вражений весь мозок. Лізі призначили хіміотерапію. Насті ми нічого не говорили. Вона тільки знала, що у мами сильно болить голова. Коли між лікуванням Ліза бувала вдома, Настюша, прокидаючись, насамперед запитувала: «Мамо, тобі краще? Може, хоч трішки?»

Більшість часу Ліза проводила в лікарні. Я перебувала поруч з нею, Настенька залишалася з дідусем. Вечорами до них приходили військові. При вигляді цих міцних хлопців з добрими посмішками Настя веселішала. Садила у кімнаті, показувала свої малюнки і вироби з пластиліну.

Перед Новим, 2016 роком Лізу виписали з лікарні. І сказали, щоб вона приїхала через місяць. Але тут трапилася біда – 1 січня потонув мій чоловік, Настин дідусь. Він пішов на риболовлю і не повернувся. Я знайшла його, коли він уже був мертвий. Ліза і Настя важко перенесли його смерть. На похоронах внучка боялася підходити до гробу: «Це не він! Дідусь не міг померти! »Ліза, яка ледь трималася на ногах, намагалася її заспокоїти …

У ті дні дочка ще могла ходити. Я навіть сподівалася, що вона видужує. Але в кінці січня Ліза злягла. Я не могла відвезти її в лікарню, консультувалася з лікарями по телефону… Йдучи в школу, Настенька цілувала Лізу в лоб і просила: «Мамочко, я скоро прийду. Будь ласка, дочекайся мене».

У ніч на 10 лютого Лізи не стало. Прокинувшись близько шостої години ранку, Настенька, як зазвичай, прибігла до мами. Побачивши, що я плачу, розгубилася: «Бабусю, що трапилося? Мама ще спить? »-« Ні, онучко, – кажу. – Мама померла ». – “Вона спить! Подивися, вона ж зараз прокинеться!» Настя так кричала!

Коли рік тому ми розмовляли з Настею, вона зізналася, що хоче стати лікарем і вже готується до вступу в медуніверситет. «Хочу лікувати мам, щоб вони не вмирали», – пояснила «Пуговка». Ще дівчинка розповіла, що любить малювати, збирати пазли і ліпити. З тих пір їй стали приходити посилки з пазлами, фарбами та пластиліном. Так люди з різних куточків України намагалися підтримати «Пуговку».

– Коли через кілька місяців я приїхала до Насті в гості, не повірила своїм очам – вона отримала стільки подарунків! – каже волонтер Ольга Гальченко. – Дівчинка не могла натішитися. У селищі залишилося зовсім небагато людей. Коли поблизу почалися бойові дії, велика частина сімей поїхала. А ті, хто залишився, живуть дуже бідно.

– Нещодавно хлопчик, якого привезли сюди в гості до родичів, запитав у Настюші: «Як ви тут живете, якщо поруч стріляють? Хіба тут можна в таких умовах спати? »- згадує бабуся Насті. – «Живемо як всі, – знизала плечима внучка. – І заспівати можна, якщо дуже хочеться». – «А чому не їдете?» – «Не хочу, – відповіла Настя. – Це мій будинок. У нас все буде добре”.

Внучка розуміє, що їхати нам нікуди. Отримавши перші посилки, вона запросила в гості сусідську дівчинку і, розклавши іграшки, сказала їй: «Бери все, що тобі подобається». Потім пояснила: «Бабусю, у мене ж тепер багато іграшок. А у неї жодної ». Так само і з цукерками. Настя обожнює солодощі, але, розпакувавши посилку, почала розкладати цукерки по кульочках. «Віднесу в школу, – сказала. – Буде гуманітарна допомога ». Діти часто чують ці слова від волонтерів, ось і запам’ятали. Настя віднесла однокласникам всі цукерки. Повернулася зі школи щаслива: «Бабусю, хлопці були так задоволені!»

“Напишіть, будь ласка, в газеті, що ми вдячні всім, хто нам щось надіслав або просто подзвонив”, – наголосила Настя.

– У минулому році так і не було вирішено питання з оформленням опікунства. Волонтери побоювалися, що Настю можуть забрати в дитячий будинок…

– На щастя, мені все ж вдалося оформити над нею опіку, хоча я дійсно довго не отримувала відповіді з опікунської ради. Ми обидві тоді перехвилювалися. Я у Насті єдина рідна людина, розлуки вона б не витримала. Нещодавно внучка захворіла на грип, але лягати в лікарню без мене навідріз відмовилася. «Я буду приймати будь-які ліки. Навіть неприємні мікстури і найбільші таблетки, хоча їх важко ковтати, – пообіцяла внучка лікарям. – Тільки щоб я була з бабусею ». Після смерті мами Настя боїться, що зі мною теж щось трапиться. Варто мені прилягти на диван, як внучка підбігає: «Бабусю, у тебе голова не болить? Давай візьмемо таблетку ». Відводжу її до лікаря, а вона просить: «Послухайте ще й мою бабусю. Раптом у неї теж хрипи в легенях? »І не виходить з кабінету, поки лікар не зробить те, про що вона просить.

На щастя, Настя поправилася, хоча хворіла кілька місяців. Перед тим як у неї піднялася температура, у мене сильно розболілася спина. Я навіть думала йти до лікаря. А вночі мені наснилася дочка. «Мамо, тобі не потрібно до лікаря, – сказала Ліза. – А ось Насті потрібно ». На наступний день внучка захворіла.

Сьомого серпня 2016 року Насті виповнилося десять років. Напередодні дня народження вона раптом прокинулася, схопилася з ліжка, озирнулась по сторонам і розплакалася: «Бабусю, невже це тільки сон? Мені наснилася мама… Вона носила мене на руках!»Тоді Настя вперше сама захотіла поїхати на цвинтар. Попросила залишити її наодинці з мамою, обняла могилку і довго плакала. А потім сказала: «Бабусю, я запросила маму на свій день народження». Коли 7 серпня до нас в гості прийшли діти, внучка принесла одну зайву тарілку – для мами. А ввечері, прибираючи зі столу, сказала: «Дякую, мамо, що ти прийшла». «Рідна, мами з нами немає», – кажу. «Сьогодні вона була тут, – заперечила Настя. – Мама стояла у мене за спиною. Я відчувала”. Єдиний, з ким Настя може довго говорити про маму, – це її друг, боєць з позивним «Білка».

– Вони до сих пір спілкуються?

– Звичайно! Нещодавно чула, як вона йому сказала по телефону: «Лешка, ти там ще не одружився?» – «Ні, – каже. – А ти що, ревнуєш?» Настя залилася фарбою:«А ти як думав? Ти ж обіцяв приїхати до мене». Внучка його дуже чекає.

– «Білка» вже демобілізувався і поїхав додому, щоб допомагати рідним, – приєднується до розмови десятирічна Настя Гасанова – «Пуговка». – Так що він вже не військовий. Я розумію, що це добре, значить, йому більше не загрожує небезпека. Але мені без нього сумно. Лешка говорив, що приїде, але дістатися до нашого Водяного непросто. Не знаю, коли у нього вийде.

– Настя йому часто на мене скаржиться, – усміхається Ольга Володимирівна. – Дзвонить і говорить: «Льошу, бабуся знову мене не слухає! У неї болить голова, а вона не хоче полежати ». Потім попереджає: «Раз ти мене не слухаєш, зараз Льоша подзвонить і розбереться».

– Так, він завжди мені допомагає, – каже Настя. – Справжній друг. Ми з ним як рідні. Так здорово, коли є людина, якій все можна розповісти. Раніше у нас так було з мамою… А ще напишіть, будь ласка, в газеті, що ми з бабусею вдячні всім, хто нам щось надіслав або просто подзвонив. У мене тепер багато хороших знайомих, яких я люблю.

– Настя мало кого називає друзями, в основному знайомими, – пояснює Ольга Володимирівна. – У минулому році до неї почав приходити один з військових. Пообіцяв, що купить їй комп’ютер, запевнив, що тепер вони кращі друзі, а сам поїхав, навіть не попрощавшись. Онуку цікавлять не подарунки – вона думала, що знайшла друга. Настя звикла, що я нічого не обіцяю, якщо не впевнена, що зможу виконати. Нещодавно вона захотіла ляльку «Бебі Борн». Я чесно сказала, що лялька дорога, тому навряд чи зможу її купити. Але потім все-таки зібрала грошей і купила. Дуже хотілося порадувати внучку. Правда, на одяг для ляльки грошей не вистачило. Я вирішила розпитати у односельчан – раптом у когось залишилися старі речі від немовлят? Вони б як раз підійшли. Настя спочатку не хотіла просити, а потім сказала: «Добре, бабуся, дізнайся. Але обов’язково вибачся, добре? »

– Рік тому Настя говорила, що вже звикла до розривів снарядів. У Водяному стало спокійніше?

– Не на багато. У шести кілометрах від нашого будинку – Піски, а там бойові дії тривають. Ми втомилися від війни, втомилися боятися, жити в постійній напрузі. У минулому році Настя засмучено говорила, що війна буде ще довго. А недавно сказала: «Бабусю, після Великодня перестануть стріляти. Я відчуваю”. Сусідам пророкування внучки сподобалося. Тепер вони теж з нетерпінням чекають Великодня. «Якщо Настя каже, що війна закінчиться, раптом так і буде? – сподіваються люди. – Як же хочеться, щоб вона не помилилася».

Катерина КОПАНЕВА

P. S. Для тих, хто хоче підтримати маленьку Настю, повідомляємо номер банківської картки її бабусі Ольги Володимирівни перешитій: 4283 0817 0015 1137 (ПУМБ).

zakarpatpost.net