На Закарпатті нині святкують поливальний понеділок. Традиції свята

На Закарпатті нині поливальний понеділок

Через прохолодну погоду мало хто поливається… саме водою на вулицях але традиція усе ж цікава. Нині вона трансформувалася і чоловіки та хлопці переважно поливають дічат та жінок парфумами, при цьому кажуть: “Ішовим польом, видівим косицю. Хотіла зов’яти. Чи мож ї пулляти?” Якщо дівчина дозволяє, хлопець її поливає. За це в деяких населених пунктах дають гроші.

Дійшла до нас ця традиція іще з часів Австро-Угорщини.

Тоді цього дня дівчат кидали у водойми.

Дехто робить це й зараз. Щоправда, частіше використовують для розваг фонтани, а не річки.

Користується молодь і шприцами, і пластиковою тарою.

Обливати когось або самого себе водою на Великодньому тижні — це стародавній звичай, що пов’язаний з весняним очищенням водою. Цей звичай існує або донедавна існував і в інших європейських народів. Так, серби у Великодню суботу обливають водою будинки, в яких живуть, вірячи, що цим вони виганяють «нечисту силу». А в першу п’ятницю після Великодніх свят вони обмиваються «омахом» — водою з-під млинового колеса; при цьому вони ще кладуть у воду великоднє яйце і зілля — «милодух» або взагалі квіти. У Боснії в цей день купаються в джерельній воді.

Колись вважалося, якщо в поливальний понеділок хлопці хоча б одну дівчину не облили водою, то це для неї було б ганьбою. Дівчата приходили додому зовсім мокрі.

ЗакарпатПост