Закарпатський сливовий леквар внесли до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини України
Про це повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики.
Відповідний наказ підписав Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.
«Сливовий леквар – традиція приготування та культура споживання на Закарпатті».
Леквар, лекварь – традиційне закарпатське сливове повидло, дуже густе, оскільки цілий день (і часто ще й ніч) його варять у мідних казанах чи тазиках на відкритому вогні до темно-синього, майже чорного кольору.
Окрім того, що сливовий леквар смачний, він ще й корисний. Споживання цього продукту лише позитивно впливає на здоров’я. Леквар дають навіть немовлят. Закарпатці впевнені, що леквар ще має й лікувальну дію. Зокрема, підвищує імунітет та підтримує організм, особливо у зимовий період. Допомагає леквар і при застудах та хворобах, пов’язаних з травленням.
Як готують леквар?
Відповідно до закарпатської традиції, перед початком приготування повидла господар будинку риє в саду яму для вогнища та встановлює зверху величезний казан. У казан засипають очищені від кісточок сливи і доливають трохи води. Варять повидло в казанах з міді протягом 20-30 годин, залежно від кількості сировини. Масу в котлі потрібно постійно помішувати, щоб вона не пригоріла. Слива виділяє сік, потім волога поступово випаровується, сливова маса стає щільною та тягучою. У готовому продукті зберігається вся користь фруктів. Щоб уникнути пригорання слив до дна котла, блюдо постійно помішують схожим на весло інструментом з дерева.
З 50 кг слив виходить 25 кг леквару, який розкладають у глиняні горщечки для зберігання. Якщо у скляних баночках повидло зберігається 2-3 роки, то у глиняних горщиках — до 10 років.
Раніше леквар готували лише зі слив. Сьогодні можна купити натуральний смачний леквар із черешень, полуниці, дині, яблука, винограду, кизилу, інших ягід та фруктів. На Берегівщині у селі Геча щороку проводять фестиваль леквароваріння, гостям якого пропонують також різноманітні варення, вина, ковбаси, мед та інші органічні продукти.