Закарпаття відвідав директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін

[Total: 0    Average: 0/5]

У Виноградові побував відомий економіст і політолог, радник першого і другого президентів України, директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін. На міжнародному семінарі-тренінгу, який проводився у місті, український політолог висловлювався щодо питань місцевого самоврядування і нинішньої політичної ситуації. Зокрема в інтерв’ю для «Новин Закарпаття» він говорив про таке:

Олеже Ігоровичу, яким чином Виноградів потрапив у сферу Вашої уваги?

– Наш інститут здійснює міжнародний проект “Брендинг і промоушен малих міст відповідно до стандартів ЄС:досвід країн Вишеградської групи для України”. Простіше кажучи, ми працюємо над реформуванням місцевого самоврядування відповідно до європейських вимог. Коли обговорювалися міста, в яких проводити семінари, голова правління Агенства місцевого розвитку та інформресурсів “Європоліс” Олег Лукша запропонував провести тренінг у Виноградові і представив досить цікаві напрацювання, які вже здійснила мерія міста за останні роки. Це й стало підставою для того, щоб почати співпрацю з цим прекрасним закарпатським містечком.

– Зараз Ви разом з мерією міста і громадою обговорюєте формування бренду Виноградова. Які знакові акції може Виноградів використати і головне, як із цих брендів одержати практичнкукористь?

– Найбільш виразні складові цього бренду ви знаєте й самі – пісенний фестиваль, фестиваль вина. Це дуже ефективні акції у тому розумінні, що викликають інтерес далеко за межами Виноградова й Закарпаття. Головне, щоб ці починання були забезпечені повноцінною інфраструктурою. Ми надалі й будемо працювати над тим, щоб поєднувати такі акції з залученням і туристів, і потенційних інвесторів, які б могли на цих зустрічах обговорити бізнесові ідеї, конкретизувати майбутні проекти. Інший цікавий проект, який може поставити Виноградів у центр інтересів багатьох європейських країн – створення міжнародного транспортного коридору з промисловою базою, логістичними центрами у Виноградові і Виноградівському районі. Я маю на увазі той проект, який розробило Виноградівське агентство регіонального розвитку. Це дуже амбіційний і разом з тим реалістичний проект.

– Правда, він може здійснитися, якщо будуть знову створені вільні економічні зони, а їх як відомо ліквідували.

– А вони вже знову стали легітимними. Не забуваймо, що з 1 жовтня Україна живе за Конституцією 1996-го року. Тобто  всі правові рішення, прийняті після грудня 2004-го року, у тому числі й ліквідація ВЕЗ, слід вважати нелегітимними. Цей факт, я думаю варто використати у аргументах за відновлення вільних економіних зон.

– Реформування місцевого самоврядування залежить від політичної волі політиків, які представляють державну владу. Як ви думаєте, чи можливе в нинішній ситуації розширення повноважень місцевих громад? Чи навпаки – буде відбуватися процес централізації влади як форма авторитаризму?

– Авторитаризм в Україні  об’єктивно неможливий. Він буде просто неефективний. Якщо за часів Кучми він ще спрацьовував, то зараз зовсім не та економічна й суспільна ситуація. Інший рівень малого й великого бізнесу, інші економічні реалії. Сьогодні авторитаризм не зможе забезпечити ефективність економіки – він здатен привести її тільки до занепаду, до зростання цін і соціального зубожіння. Тому реалії диктуватимуть свій курс, з яким будь яка влада мусить рахуватися, якщо не хоче прийти до політичного самогубства. Економіка диктує свої правила. Наочний приклад – Білорусь. Зверніть увагу, як змінилися інтонації Лукашенка щодо Росії. Вони стали різкими, критичними. Я б сказав , білоруський президент перетворюється на економічного націоналіста. А економічний націоналізм – серйозна ідеологія.

– І все-таки, чи відбудуться реформи місцевого самоврядування?

– Відбудуться серйозні зміни, і ви це побачите уже в листопаді, відразу після виборів.  Зверніть увагу, наскільки активніші люди на цих виборах порівняно з президентськими. Якщо там була атмосфера недовір’я й апатії, то зараз люди хочуть справді мати ефективну й чесну владу на місцях.  Люди за останні роки змінилися. І чим далі вони будуть більше впливати на владу. Партія, яка висувала свою людину у владу, навпаки – втрачатиме над нею контроль. Будь-яка партія. А це значить, що реформи в інтересах громад неминучі.

Василь Горват, Виноградів, для Закарпаття онлайн

Comments are closed.