Закарпаття: Які фестивалі гірського краю варті уваги у 2011 році?

В Ужгородському прес-клубі відбулося засідання на тему: «Календар фестивалів Закарпаття – 2011». Завідувач кафедри туризму УжНУ Федір Шандор розповів, що торік закарпатці провели 304 фестивалі, натомість цього року планується перехід від кількості до якості.
За словами Ф. Шандора, на Закарпатті вже є кілька традиційних фестивалів, які стали не тільки улюбленими святкуваннями як для місцевих мешканців, але й збирають значну кількість туристів. На окремі такі свята туристичні фірми з інших регіонів країни пропонують своїм клієнтам спеціальні тури. Особливою популярністю користуються ті, де продається не китайський крам, а місцеві вироби (найчастіше – кулінарні) відповідно до теми фестивалю.
Один із закарпатських фестів навіть викликала увагу держструктур. Так, Держфлот спрямував організаторам «Ужгородської регати» листа, в якому просив надалі повідомляти про наміри організовувати сплав по річці. «Чиновники, напевно, не знають розмірів Ужа і вважають, що Закарпаття організовує власну флотилію», — пожартували організатори.
Серед найбільш відомих фестивалів краю – Парад Миколаїв та Миколайчиків в Ужгороді, «Червене вино» в Мукачеві, фестиваль різників на Берегівщині (зима); фестиваль румунської культури «Мерцішор» у Білій Церкві, Дні сакури в Ужгороді, «Берлибаський банош» в Костилівці (весна); Парад наречених в Ужгороді, фестиваль мінеральної води в Уклині, «Ужгородська регата», Купальський фестиваль в урочищі Воєводино, сливовий фестиваль на Берегівщині, фестиваль Міжгірщини «На Синевир трембіти кличуть» (літо); фестиваль бринзи у Рахові, ріпи у Лазещині, «Золотий гуляш» і Берегфест на Берегівщині, фестиваль божоле в Ужгороді (осінь).
Наступного року організаторів фестивалів зобов’язуватимуть уже у грудні називати точну дату планованого свята, щоб календар містив не лише місяць проведення свята, а й день.
Депутат Ужгородської міської ради Ростислав Буланов зауважив: «Цього року плануємо саме Ужгород зробити таким собі фестивальним центром Закарпаття. Тут   триватимуть не масштабні, але дуже цікаві фестивалі, зокрема, пов’язані з національностями (день угорського, румунського, словацького сусідів). Буде цікаво не лише ужгородцям, а й усій Україні. Такі свята міститимуть і культурні заходи, і кулінарний «елемент». Ми робитимемо все для того, щоб якомого більше туристів приїжджали в Ужгород на вихідні і хотіли залишитися й на наступні, щоб побачити наступну цікаву подію».
Найближче свято відбудеться в Ужгороді вже у неділю, 13 лютого – у Боздоському парку триватиме «Ужгородська масляна 2011». Як розповів голова Закарпатської ліги КВН Сергій Денисенко, акцент організатори робитимуть не тільки на кулінарну складу, а, особливо, на розважальну програму, щоб відвідувачі свята не замерзли. «Це буде веселе свято, де можна буде скуштувати не тільки млинців та інших справ, продегустувати напоїв і меду, але й взяти участь у розважальній програмі, послухати концертні виступи. Учасників конкурсів чекають призи, зокрема, їх отримують ті, хто підкорить 6-метровий стовп», — каже С. Денисенко. Він також розповів, що Масляна повинна була б проводитися 7 березня, але це зимове свято і організатори вирішили провести його ще в лютому.
Наступного дня, 14 лютого, усім закоханим пропонують створити символ свого кохання. Якщо минулого року це були композиції з повітряних кульок, символічні замочки на пішохідному мості (тепер їх там понад сотня), то цього року пропонують готувати до флеш-фесту різноманітні бантики чи композиції у формі бантиків. Ввечері у одному з нічних клубів міста відбудеться вечірка з веселими конкурсами, де також планують встановити закарпатський рекорд на найдовший поцілунок, — розповів співорганізатор ужгородських свят Микола Анброх.