На нараді у прокуратурі вирішували, як зупинити самовільні рубки у лісах Закарпаття

У прокуратурі області відбулась міжвідомча нарада керівників правоохоронних та контролюючих органів «Про стан додержання в області вимог законодавства щодо охорони, раціонального використання, збереження та відтворення лісових ресурсів».

Відкриваючи нараду прокурор області Анатолій Петруня відмітив, що проведена правоохоронними та контролюючими органами робота не відповідає вимогам сьогодення і потребує негайної активізації та комплексного підходу до вирішення проблем.

Щороку виявляються сотні фактів самовільних рубок у лісах державної власності фізичними, юридичними особами, лісозаготівельниками, а також самими працівниками державних підприємств Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства і філій Головного державного спеціалізованого лісогосподарського агропромислового підприємства «Закарпатагроліс».

Так, тільки протягом І кварталу поточного року незаконними рубками у області державі завдано збитків на загальну суму понад 1 млн. 534 тис. грн. У 2011 році самовільними рубками лісу на території області заподіяно збитків на суму, що перевищує 9 млн. грн.

Найбільше самовільних рубок виявлено у Тячівському, Великоберезнянському, Рахівському та Міжгірському районах.

У більшості випадків, працівниками лісової охорони лісопорушники не виявляються, у загальному це складає 45% від вчинених незаконних рубок лісу на території області. А у лісах головного державного спеціалізованого лісогосподарського агропромислового підприємства «Закарпатагроліс» таких фактів більшість – 63 % випадків .

Однією із основних причин таких наслідків, залишається неналежна робота державної лісової охорони та відомчої лісової охорони постійних лісокористувачів області, їх зловживання та службова недбалість – зауважив прокурор Закарпатської області.

Про стан додержання вимог законодавства щодо охорони, раціонального використання, збереження та відтворення лісових ресурсів, у краї доповідав заступник прокурора області, який відає цими питаннями, Віталій Роман.

Він зазначив, що про незадовільний стан збереження лісових ресурсів свідчать також порушені органами прокуратури протягом минулого року 10 кримінальних справ за фактами зловживань та недбалого виконання своїх службових обов’язків працівниками державної лісової охорони обласного управління лісового та мисливського господарства і ГДСЛАП «Закарпатагроліс».

До того ж, протягом 3-х місяців поточного року прокурорами вже порушено 9 кримінальних справ, з яких 4 скеровано до суду.

Віталій Іванович піддав критиці обласне управління лісового та мисливського господарства, а також головне державне спеціалізоване лісогосподарське аграрне підприємство «Закарпатагроліс», які фактично згорнули роботу щодо вжиття заходів до відшкодування правопорушниками збитків, завданих незаконними рубками лісу.

Із року в рік, – наголосив прокурор – не відбувається суттєвих зрушень у цьому питанні. У першому кварталі поточного року із 855 тис. грн. завданої лісопорушниками шкоди, відшкодовано лише 11 тис грн., що складає менше 1 %.

Також, висловив зауваження і Закарпатському обласному управлінню лісового та мисливського господарства. Адже ними, при виявленні порушень підприємствами, установами та організаціями природоохоронного та лісового законодавства, заходи щодо обмеження або тимчасового припинення їх діяльності не вживаються.

Критикував заступник прокурора області і Закарпатське обласне управління лісового та мисливського господарства, а також ГДСЛАП «Закарпатагроліс», якими не забезпечено збереження земель лісового фонду, більше того, в окремих випадках вказані органи управління своїми діями призводять до вилучення лісогосподарських земель.

До прикладу, «Закарпатагроліс», за відсутності правовстановлюючих документів на земельні ділянки лісового фонду зобов’язалось надати суб’єктам господарювання із земель лісового фонду без зміни цільового призначення землі загальною площею понад 120 га. (договора про спільну діяльність).

Не забезпечено дієвий контроль за додержанням природоохоронного законодавства у сфері охорони лісових ресурсів й посадовими особами державної екологічної інспекції у Закарпатській області.

Зокрема, загальний розмір збитків, що були нараховані інспекцією упродовж 2009 – 2011 років, спричинених лісопорушниками, та які залишаються невідшкодованими, становить 3 млн. 140 тис. грн.

Із вказаної суми інспекцією охоплено цивільно – правовими заходами лише 1 млн. 140 тис. грн., що становить 36 %.

Аналіз наявної інформації свідчить про спланований та організований, в тому числі з корупційними проявами, характер порушень у сфері лісового законодавства – наголошує Віталій Іванович.

Також, заступник прокурора області сказав, що потребує активізації і робота правоохоронних органів та їх спецпідрозділів (МВС, УПМ ДПС) щодо протидії злочинності в сфері охорони лісових ресурсів, передусім з виявлення, розкриття і розслідування злочинів, вчинених організованими злочинними групами та корумпованими зв’язками.

Адже, за останні 6 років у провадженні слідчих органів внутрішніх справ перебуває 151 кримінальна справа, порушена за ст. 246 КК України (незаконна порубка лісу) по яких не приймаються заходи по завершенню досудового слідства.

Турбує прокуратуру і той факт, що переважна більшість незаконно придбаної деревини у подальшому переробляється на пилорамах, що значно ускладнює встановлення її походження. До того ж, в нашій області ще не повною мірою забезпечено здійснення належного державного контролю за діяльністю чисельних підприємств деревообробної та лісопильної промисловості. Це, на думку прокуратури, є ще одним чинником такого стану справ (значних самовільних рубок).

Віталій Роман зазначив, що з більш як 500 діючих підприємств, що експлуатуються в області, ні правоохоронними, ні контролюючими органами з початку року ще не проводилось комплексних перевірок з питань дотримання підприємствами природоохоронного та іншого законодавства.
Також, не може не викликати стурбованості той факт, що в нашому краї відмічається стійка тенденція росту експортних поставок деревини та пиломатеріалів приватними підприємцями, які, сплачуючи символічний податок, вивозять за межі країни значні обсяги продукції.

Нерідко, за словами заступника прокурора області, на експорт поставляється лісо- та пилопродукція по підроблених документах (сертифікатів про походження лісоматеріалів), що є одним із шляхів реалізації самовільно зрубаної деревини, – питання ДЕ узгоджені дії посадовців, які повинні берегти наші ліси?

З урахуванням викладеного та з метою підвищення, покращення координації діяльності правоохоронних та інших спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері охорони, збереження, відтворення і раціонального використання лісових ресурсів, міжвідомча нарада постановила усім керівникам правоохоронних та контролюючих органів краю вжити додаткових заходів до забезпечення додержання вимог законодавства в сфері охорони, раціонального використання, збереження та відтворення лісових ресурсів у Закарпатській області, повідомили газеті “НЕДІЛЯ” у прес-службі прокуратури області.

zakarpatpost.net