Площа Народна стає символічною “барикадою” опору некомпетентності та нахабності виконавчої влади Закарпаття

[Total: 0    Average: 0/5]

У четвер, 11 квітня в Закарпатській обласній раді відбулося зібрання фахівців у галузі архітектури, мистецької еліти краю. Привід, через який зібралися – запланована реконструкція площі Народної.

Серед присутніх на зборах – голова обласної спілки письменників Василь Густі, голова обласної спілки художників Борис Кузьма, голова обласної спілки урбаністів Єва Асталош, колишній міський голова Ужгорода Еміл Попович, член Національної спілки майстрів народної творчості Петро Ходанич , мистецтвознавець Михайло Сирохман, член спілки архітекторів України, заслужений художник Степан Шолтес, народний художник, член Академії мистецтв України Володимир Микита , голова громадського комітету охорони і збереження історико-культурної спадщини Іван Демко, головний архітектор Ужгорода Олександр Шеба, депутати міської та обласної ради. Загалом на зборах було присутні понад 40 осіб.

Голова обласної ради Іван Балога сказав, що запросив шанованих у краї людей аби порадитися щодо того, як не нашкодити місту, адже депутатів обласної ради теж втягують в намагання, всупереч думкам багатьох ужгородців, втілити сумнівний проект з реконструкції Народної. Він також запропонував, якщо є бажання присутніх започаткувати консультативну громадську раду, яка б давала пропозиції і міським, і обласним депутатам що і як змінювати в Ужгороді.

Керівник ради повідомив, що кошти на реконструкцію площі, більше 3 мільйонів гривень, намагаються виділити через рішення обласної ради на програму збереження будинку обласної ради та адміністрації. Іван Балога вважає, що цей проект – не просто виклик громадськості. “Людина, яка називає площу футбольним полем, пасовиськом з самого початку після призначення головою ОДА проштовхувала питання побудови на Народній споруди Нацбанку. Тепер, коли це питання нарешті відстояли, постала тема реконструкції. Очевидно, це або бажання відволікти людей від численних проблем ” — сказав Іван Балога.

Також він нагадав, що керівництво обласної адміністрації хоче використати на реконструкцію гроші області, хоча торік нічого не заробили – бюджет краю не виконаний.

Народний художник України, член Академії мистецтв України Володимир Микита вважає, що у питанні оновленні площі не потрібно «винаходити велосипед». «Ми не маємо на що витрачати грошей? В області вирішені всі проблеми? Однозначно – ні! Нам не треба руйнувати історичний Галагов, нам треба вберегти його в первісному вигляді для наших онуків», – вважає художник.

Голова обласної спілки художників Борис Кузьма повідомив, що ще наприкінці 80-тих років в Ужгороді було розроблено детальне планування центральної частини міста і було прийнято рішення зберегти історичне планування Народної. «Але вже на початку 90-тих цей документ зник. Нинішня ситуація з Народною – своєрідна «точка неповернення», далі відступати неможливо, якщо буде проведена так звана «реконструкція» ми втратимо історичне обличчя Ужгорода. Те, що проект реконструкції Павлея «протянули» через містобудівну раду – це не що інше як «фарс», адже з ради виключили неугодних, натомість ввели чиновників: працівників управління архітектури, санепідемстанції та рятувальників. Вони, а не мистецтвознавці й архітектори й голосували за реконструкцію площі. Але ми маємо зробити все можливе, щоби залишити площу в тому стані, яку нам звели чехи. Й приємно, що обласна рада зреагувала на ці процеси й долучила до обговорення ситуації громадськість», – зазначив Борис Кузьма.

Член спілки архітекторів України, заслужений художник України Степан Шолтес каже, що громадською думкою щодо стану площі маніпулюють політики. «Ця площа є завершена і прекрасним прикладом європейського конструктивізму, вона є культурною спадщиною. Треба відновити партер та озеленити Народну. Ніхто не має права спаплюжити площу, її оновлення в має робитися в розумних межах», – каже митець.

Мистецтвознавець Михайло Сирохман вважає, що за недоцільне реконструювати площу. Він відзначає, що забудова чеського кварталу є архітектурно цілісним комплексом. Натомість пропонує займатися благоустроєм міста, яке цього потребує. «Не треба удосконалювати Крупку. Народна – одна з кращих площ в місті. Нам потрібно зберегти старий Галагов, і організовувати сюди туристичні екскурсії», – говорить мистецтвознавець.

Долучився до дискусії й колишній міський голова Ужгорода Еміл Попович, який повідомив, що наприкінці 80-тих вже були намагання центрального керівництва країни «докластися» до розбудови історичного центра Ужгорода. «Але нам вдалося цю пагубну ідею залишити лише на папері. Обласна рада робить правильні кроки, коли долучає громадськість до обговорення теми збереження культурно-архітектурної спадщини краю. Можливо доцільно навіть провести міський референдум з цього питання, але я впевнений ужгородці проти того, щоби Народну кардинально міняли», – каже багаторічний міський голова.

В свою чергу головний архітектор Ужгорода Олександр Шеба зауважив: «До проекту Володимира Павлея реконструкції Народної я завжди ставився нейтрально. Як архітектора він мене не переконав, але справа не в мені — для того, аби щось вирішувати є група фахівців. Тому поки я ще головний архітектор міста, я не буду приймати рішення без висновку містобудівельної ради при міській раді».

Виступаючі зазначали, що «добро» на реконструкцію не дала й обласна рада. У березні депутати не підтримали ініціативу обласної адміністрації щодо виділення коштів на реконструкцію площі Народної. Цим самим представники територіальних громад Закарпаття виступили проти цієї ідеї. Також фахівці зазначили, що рішенням виконавчого комітету обласної ради від 5 лютого 1980 року площа Народна внесена до переліку пам’яток містобудування і архітектури, та взята на державний облік та збереження.

Митецька та творча еліта краю прийняла рішення про створення при обласній раді консультативної ради з питань збереження культурно-архітектурної спадщини краю. Положення про раду пропонується розробити до кінця квітня та затвердити на сесії облради. Також на зборах було прийнято резолюцію до керівництва обладміністрації та Ужгорода припинити будь-які «рухи» щодо реконструкції площі Народної. Також запропоновано запровадити в краї мораторій на будівництво в «зелених» зонах.

Прес-служба Закарпатської облради

Comments are closed.