Чому закарпатське молоко подорожчає

[Total: 0    Average: 0/5]

Вітчизняні фермери не втомлюються переписувати цінники. До початку третьої декади січня молоко в закупівлі продовжує дорожчати.

Поки зупинилися тільки ціни на молоко сорту екстра -. На рівні 9,41 грн / л, на 21 що копійку: більше, ніж в кінці грудня. У той же час ціни на молоко вищого і першого сорту за останній тиждень зросли на 9 копійок – до 8,83 грн / л і 8,50 грн / л, відповідно. Нагадаємо, в кінці грудня літр молока вищого сорту коштував 8,63 грн, а першого сорту – 8,23 грн / л. Про це UBR.ua повідомили в Асоціації виробників молока.

Як відзначає аналітик асоціації Яна Музиченко, найближчим часом закупівельні ціни на молоко трохи стабілізуються, хоча дешевих молочних продуктів в роздробі можна поки не шукати.

Аналітики Асоціації виробників молока пояснюють, що молоко і молочні продукти дорожчали через девальвацію гривні, яка призвела до зростання цін на дизпаливо та інших складових собівартості. Наприклад, за місяць курс гривні просів на 4,4%, а вартість дизпалива зросла на 4,6%.

    Українські ціни на молоко прив’язали до долара

Крім того, продовжується зниження надоїв, в тому числі з-за скорочення поголів’я великої рогатої худоби в Україні. При цьому переробники вже піднімали ціни на молочні продукти в грудні. Скажімо, найдешевше молоко жирністю 2,5% в плівковому упакуванні з кінця листопада до початку нового року подорожчало з 14,87 грн / л до 16,53 грн / л або на 11,2%.

Таке ж значне зростання спостерігалося по найдорожчому – вершковому продукту 82% маслу жирності. Воно в грудні додало 11,3%, подолавши позначку 170,2 грн / кг. Решта молочні продукти (сметана, кефір, сир) до початку нового року зросли в ціні всього на 6-7%. Так, літр кефіру коштував 25 грн, кілограм сиру – 90 грн, а сир “Російський” – 148 грн / кг.

Як зазначає директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко, ціни на ринках завжди підлаштовуються під кон’юнктуру великих торгових мереж. Тому базарні цінники також впевнено повзуть вгору і після Нового року. Наприклад, якщо до свят кіло сиру можна було виторгувати за 50-60 грн, то тепер продавці не соромляться просити й 70 грн / кг.

“Саме падіння виробництва продовжує розпалювати” апетити “переробників”, – каже Яна Музиченко.

Нагадаємо, за даними Держстату, виробництво молока в Україні в минулому році скоротилася до 10,4 млн т. (На 2,1%).

Тренд незмінний – сільгосппідприємства нарощують виробництво, а “селянського” молока стає все менше. Просто поки частка сільгосппідприємств як і раніше невелика – 26,1% (за рік зросла на 1%).

Низькій пропозиції сировини на ринку сприяє сезонне зниження надоїв і поліпшення умов для експорту українських молочних продуктів.

“54% експорту української молочки – це вершкове масло. Тому воно буде і далі лідером зростання цін. Ті ж сметану або сир ми не вивозимо”, – Пояснює Олексій Дорошенко.

За даними аналітиків “Інфагро”, вартість молока в грудні досягла рекордних показників за весь минулий рік. Орієнтований на експорт ринок України, розігрітий світовими молочними цінами, зупинив свій рекордний ріст тільки в другій половині грудня. Тому найближчим розвиток подій на сировинному ринку залежить від активності експортерів.

Буде ще дорожче

Дорошенко не береться прогнозувати, наскільки саме зростуть ціни на ті чи інші молочні продукти в майбутньому.

” Я думаю, що в даному випадку позначається деяка нервозність виробників молока і молокопродуктів щодо майбутнього валютного курсу і загальної економічної ситуації в країні. Вона передається і роздрібним торговцям”, – говорить Олексій Дорошенко.

За його словами, зараз молочна продукція схильна до більшого ризику зростання цін, ніж будь-які інші товари.

Великі постачальники тримають відносно стабільні ціни. Якщо ж взяти тільки дрібних виробників або продукцію, яка не рахується соціальної (наприклад, молоко жирністю понад 2,5%), то вона вже схильна до великих коливань цін. Відповідно, і в роздробі їх вартість змінюється частіше.

“За першу декаду січня роздрібні ціни на молочку виросли приблизно на 0,5%. На перший погляд незначно, але в річному обчисленні це вийде близько 20%, що вдвічі вище інфляції за минулий рік.”, – запевняє експерт.

У той же час роздрібні мережі намагаються стримувати апетити постачальників, оскільки не зацікавлені в падінні продажів.

“Не буде гарантії продажів, мережі не зможуть розрахувати свої доходи”, – зауважив Олексій Дорошенко.

Тому ціни хоч і будуть рости, але не так сильно, як до Нового року. Нагадаємо, за даними Держстату, за три останніх місяці 2016 року вершкове масло зросла в ціні на 27%, сметана – на 25%, молоко – на 17%.

Газована вода замість кефіру

Згідно балансовими розрахунками Економічного дискусійного клубу, в 2016 р споживання населенням молока та молокопродуктів склало 209,4 кг / чол., на 0,5 що кг менше, ніж в 2015 р і становить лише 55% від раціональної норми.

Експерти відзначають, що при подальшому скороченні поголів’я корів у 2017 році українці їстимуть молочної продукції ще менше.

При цьому в світі, як повідомляє компанія по дослідженню світових ринків Canadean, відзначаються зовсім інші тренди. Наприклад, на 2017 рік прогнозується посилення ролі здорового харчування.

За даними опитування, 75% споживачів вважають, що штучні добавки шкідливі для здоров’я. Більше 45% сказали, що цікавляться їжею і напоями, які покращують травлення. Тому покупці стали здобувати менше продуктів з високим вмістом цукру, глютену, штучних підсолоджувачів. А ось споживання продуктів з високим вмістом кальцію і пробіотиків, навпаки, зростає.

Така тенденція вже спостерігається в сегментах питних йогуртів і починає проявлятися в категоріях молока і сиру. За словами директора “Інфагро” Василя Вінтоняка, через економічну кризу споживання молокопродуктів в Україні падає вже три роки поспіль. Минулий рік не став винятком, але темпи цього падіння істотно сповільнилися, а по окремих продуктах цей процес і зовсім зупинено.

Тому є передумови розраховувати, що в поточному році споживання молокопродуктів поступово почне відновлюватися, навіть незважаючи на істотне їхнє подорожчання.

zakarpatpost.net

 

Comments are closed.